Kierunek Systemy sterowania inteligentnymi budynkami

SYSTEMY STEROWANIA INTELIGENTNYMI BUDYNKAMI

Systemy Sterowania Inteligentnymi Budynkami to nowoczesny kierunek wpisujący się doskonale w realizację Krajowej Inteligentnej Specjalizacji, podjętej przez Ministerstwo Gospodarki.

Jest to kierunek międzywydziałowy, realizowany przez trzy Wydziały:

1. Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki;
  2. Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska;
  3. Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

Absolwent kierunku Systemy Sterowania Inteligentnymi Budynkami będzie specjalistą w bardzo konkretnych kierunkach. Będzie on posiadał wiedzę przede wszystkim z obszaru szeroko rozumianej elektryczności. To co go będzie wyróżniało to znajomość większości branż pokrewnych. Absolwent kierunku Systemy Sterowania Inteligentnymi Budynkami nie będzie miał obaw przed rozmowami z architektem, kierownikiem budowy, czy projektantem instalacji HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja). Nasz absolwent staje się specjalistą, który będzie rozumiał ich wymagania i będzie umiał wyjść im naprzeciw.

Absolwenci kierunku Systemy Sterowania Inteligentnymi Budynkami będą mogli znaleźć zatrudnienie zarówno w branży projektowej, jak i wykonawczej. Ze względu na interdyscyplinarny charakter wykształcenia, łatwo podejmą współpracę z konstruktorami, technologami, architektami, elektrykami, inżynierami budownictwa, informatykami i innymi specjalistami, aktywnie funkcjonując w zespołach projektowych, zarówno w organizacjach gospodarczych jak i sektora publicznego. Tak ugruntowana wiedza daje bez wątpienia komfort psychiczny w poszukiwaniu wymarzonej pracy. Wynika on przede wszystkim ze świadomości wielu branż i dziedzin, w których będzie można znaleźć zatrudnienie.

Treść (rozbudowana)
Absolwent posiada wiedzę z zakresu
  • instalacji i systemów zasilania w energię elektryczną i cieplną z uwzględnieniem OZE,
  • eksploatacji instalacji i systemów energetycznych znajdujących się w obrębie budynku,
  • efektywności energetycznej i oszczędności energii,
  • interfejsów komunikacyjnych w systemach zarządzania budynkiem,
  • sterowania systemami w inteligentnym budynku z wykorzystaniem technologii mobilnych,
  • integracji systemów zarządzania w obrębie budynku,
  • systemów pomiarowych,
  • architektury, budownictwa, inżynierii środowiska i podstaw przebiegu procesu budowlanego,
  • materiałoznawstwa, fizyki budowli, konstrukcji i technologii budowlanych,
  • przepisów techniczno – budowlanych i certyfikacji budynków,
  • kształtowania środowiska zrównoważonego.
Absolwent posiada umiejętności z zakresu
  • przygotowania projektu budynku energooszczędnego,
  • programowania systemów automatyki budynkowej,
  • integracji systemów w obrębie inteligentnego budynku,
  • projektowania systemów sterowania pracą instalacji wewnętrznych,
  • zarządzania systemem sterowania inteligentnego budynku,
  • projektowania oraz wykonania systemów pomiarowych
  • podstaw projektowania architektoniczno – budowlanego oraz instalacji,
  • oceny budynku wraz z jego wyposażeniem instalacyjnym pod kątem zastosowania układów sterujących,
  • analizy budynku pod względem komfortu użytkowników oraz bezpieczeństwa obiektu i użytkowników,
  • analizy zasobów energetycznych w obrębie budynku wraz z wykonaniem audytu energetycznego budynku.
Absolwent posiada kompetencje z zakresu
  • współpracy i doradztwa w zakresie integracji i optymalizacji instalacji i układów sterowania,
  • gromadzenia i praktycznego wykorzystywania informacji z zakresu objętego kierunkiem studiów,
  • pracy w zespole interdyscyplinarnym przy projektowaniu, zarządzaniu, eksploatacji i modernizacji budynków, prowadzenia własnej działalności gospodarczej.